20-lecie Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańska, 35lecie Partnerstwa Gdańska i Bremy – BREMEŃCZYCY W GDAŃSKU – 14 – 19.09.2011

14 września o godz. 15.30 powitaliśmy na Lotnisku w Rębiechowie 25 osobową grupę gości z Bremy. Po zakwaterowaniu udaliśmy się spacerkiem przez Stare Miasto na wspólną kolację. Przedstawiciele naszego Zarządu mieli okazję oficjalnie powitać gości oraz omówić poszczególne punkty programu.

W dniu 15 września rano udaliśmy się na zwiedzanie miasta śladami polsko-niemieckiej historii .

O godz.13.00, Wiceprezes Jolanta Murawska rozpoczęła Jubileuszową Sesję z okazji 20-lecia działalności naszego Towarzystwa zapraszając do obejrzenia prezentacji multimedialnej o historii naszego towarzystwa i współpracy z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Bremie. Film ukazuje tylko niewielką część z wieloletnich działań, informuje o wielu wspólnych projektach realizowanych w minionym dwudziestoleciu.
Następnie głos zabrali :
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek,
Konsul Honorowy RP w Bremie Hans Dietrich Paschmeyer,
Prezydent Gdańska w latach 1973-1977 Andrzej Kaznowski,
Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Tadeusz Fiszbach,
Wice Prezydent Parlamentu Bremy Silvia Schoen.

Swoją obecnością zaszczycili nas również honorowi goście: Dieter Schenk, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, historyk z Niemiec, Przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Gdańska, Radni Miasta Gdańska, przedstawiciele Władz Urzędu Miejskiego i Urzędu Marszałkowskiego oraz Władz Miasta Malborka.

Na tę uroczystość licznie przybyli członkowie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Bremy, Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Malborka oraz członkowie Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku.
Honorowi goście w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważna jest w życiu sąsiadujących państw integracja ich społeczeństw. Wypełnienie życiem treści zawartych umów międzynarodowych. To właśnie bezpośrednie spotkania Polaków i Niemców, rozmowy na temat przeszłości i przyszłości, nawiązywanie przyjaźni są najważniejsze. Mówiono też o procesie nawiązywania partnerstwa w kontaktach miedzy Gdańskiem i Bremą, trudnościach i walce z różnymi problemami z tym związanymi.

Prezes Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku Tomasz Targosz – na ręce Prezesa Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bremie Wolfganga Reichela – złożył podziękowania gościom z Bremy za wieloletnią współpracę i wręczył opracowany przez nas album ze zdjęciami upamiętniającymi wydarzenia z dwudziestoletniej współpracy.

Następnie Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek wręczył dziesięciu zasłużonym członkom naszego Towarzystwa dyplomy i Medale Prezydenta Miasta Gdańska. Ponadto trzy osoby otrzymały Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury.

Pan Siegmund Loppe przekazał list gratulacyjny od naszego członka z Bremy Reinholda Stieringa, wielkiego przyjaciela Gdańska i Gdańskich Domów Dziecka. Poinformował również Dyrektora Piotra Wróblewskiego z Fundacji Innowacji Społecznych i Beatę Myszewską Dyrektor Domu Fundacji Rodzina Nadziei o przekazaniu po raz kolejny po 500 Euro dla każdego z Domów.

Od dłuższego czasu nasze Towarzystwo utrzymywało kontakt z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Malborku. Wspólne spotkania zaowocowały. Podczas jubileuszowej sesji Prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Bremy i pan Wolfgang Reichel i Prezes Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku pan Tomasz Targosz, podpisali:

List Intencyjny o Współpracy
pomiędzy
Towarzystwami z Gdańska, Bremy i Malborka

zobacz list intencyjny

Po zakończeniu Sesji Jubileuszowej, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek dokonał otwarcia wystawy „Gdańsk widziany oczami Bremeńczyka” zorganizowanej przy udziale AWO Bremen, organizacji charytatywnej od 20 lat współpracującej z Gdańskim Komitetem Obywatelskim oraz gdańskim Towarzystwem. W uroczystości udział wzięło ponad 100 osób.

Następnie wszyscy udali się na Targ Węglowy, gdzie o godz.17.00 prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz dokonał otwarcia Festiwalu Miast Partnerskich. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele burmistrzów i prezydentów Miast Partnerskich przybyłych do Gdańska:
Brema – Niemcy,
Kalmar – Szwecja,
Odessa – Ukraina,
Połock – Białoruś,
Sefton – Wielka Brytania,
Kaliningrad, Omsk, St.Petersburg – Rosja,
Turku – Finlandia,
Wilno – Litwa
Po uroczystości otwarcia festiwalu wszystkie delegacje i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej jubileuszowej kolacji w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta.

W piątek 16 września od godz. 9.30 uczestniczyliśmy we wspólnej debacie w Dworze Artusa na temat „Partnerstwo Miast – Przyszłość czy przeżytek”. Debatę z udziałem przedstawicieli w/w miast rozpoczęła prezentacja multimedialna naszego Towarzystwa. Przedstawiano przykłady współpracy miast. Zwracano uwagę na rolę organizacji pozarządowych w tym procesie oraz konieczność angażowania młodzieży jako nowej jakości tej współpracy.
Po zakończeniu debaty, goście – podczas obiadu w Restauracji Palowa w Ratuszu Głównego Miasta – mogli zapoznać się z wystawą malarską członka naszego Towarzystwa, architekta Tadeusza Stasińskiego.

O godz.17 w Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul. Szerokiej wzięliśmy udział w spotkaniu z artystami z Gdańska, którzy przebywali na stypendium w Bremie. Młodzi artyści mieli okazję podzielenia się wrażeniami z pobytu w Bremie oraz nawiązania nowych kontaktów z gośćmi z Bremy i Gdańska. Spotkanie zakończyło się pokazem filmu „Wróżby Kumaka”.

O godz. 20.00 zaprosiliśmy gości do udziału w spacerze pod hasłem „Gdańsk nocą” zakończonym spotkaniem integracyjnym i dyskusjami do późnej nocy.

W sobotę 17 września na zaproszenie Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Malborku, 44-osobowa grupa Gdańszczan i Bremeńczyków udała się do Malborka, gdzie większość gości po raz pierwszy miała okazję zwiedzić zamek . Kilkuosobowa grupa odwiedziła firmę PRIONOWAK zapoznając się z technologią i produkcją artykułów higienicznych. Około godz. 14 udaliśmy się na spotkanie z członkami Towarzystwa Polsko-Niemieckiego z Malborka. Po oficjalnym powitaniu przez Prezes Marię Prior-Nowak rozpoczęto część integracyjną od wzajemnego przedstawienia się. Następnie wzięliśmy udział w prezentacji multimedialnej zabytków miasta Malborka. Kolejnym punktem było podpisanie trójstronnego listu intencyjnego o współpracy tym razem już z udziałem Przewodniczącej Towarzystwa z Malborka oraz sesja fotograficzna uczestników spotkania.

W trakcie trwania części integracyjnej zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli Zarządu Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich, w którym udział wzięli wiceprezes KZTPN Tomasz Targosz, sekretarz Danuta Kucik, Prezes TPN Bydgoszcz i Członek Zarządu Krajowego Stanisław Puls, Prezes Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Malborku Maria Prior-Nowak, Prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bremie Wolfgang Reichel, Wiceprezes TPN Gdańsk Jolanta Murawska, Członek Zarządu Krajowego Piotr Damrath. W czasie spotkania stwierdzono, że Zarząd Krajowy nie funkcjonuje właściwie i trzeba podjąć działania celem jego aktywowania. Zebrani zgodzili się, że Towarzystwa Polsko-Niemieckie powinny mieć organ reprezentujący nasze interesy w postaci Krajowego Związku, który podobnie jak Związek Niemiecki sprawowałby funkcję reprezentacyjną. Omawiano wymogi stawiane przewodniczącemu, sposób uzyskiwania środków na funkcjonowanie biura, kierunki działań Związku. Poruszano też sprawę aktywności młodzieży i motywacji do pracy społecznej na rzecz pojednania i przełamywania barier. Sekretarz Danuta Kucik zobowiązała się do mailowego powiadomienia Zarządu Krajowego o dokonanych ustaleniach.

W kwestii świeżo rozpoczętej współpracy trójstronnej ustalono, że do 10 listopada br. każde z towarzystw sporządzi plan pracy na 2012 rok . W dniu 19 listopada br. przedstawiciele Zarządów spotkają się w Bremie celem ustalenia wspólnych przedsięwzięć do realizacji.

Przed zakończeniem spotkania Pani Prezes Maria Prior-Nowak zrobiła niespodziankę i wręczyła gościom honorowym oprawione pamiątkowe fotografie grupowe – zrobione trzy godziny wcześniej. Oczywiście pozostali uczestnicy spotkania także otrzymali zdjęcia grupowe z sesji fotograficznej.

W niedzielę 18 września udaliśmy się statkiem na Westerplatte, które stało się nie tylko obiektem zwiedzania ale i i przyczynkiem do dyskusji o przyczynach i skutkach wojen dla obu stron. Wielu gości z Bremy po raz pierwszy odwiedzało miasto i Westerplatte, które wywarło na nich wielkie wrażenie. Przy okazji mogli zobaczyć również część Portu z nową bazą kontenerową.

O godz.16.00 w Ratuszu Staromiejskim odbył się Koncert z cyklu „Polsko-Niemieckie spotkania muzyczne” . Troje młodych wykonawców z Polski i Niemiec zaprezentowało utwory Stanisława Moniuszki i Richarda Wagnera. Po raz pierwszy wykonano odnalezioną niedawno, zapomnianą Uwerturę „Polonia” Wagnera. Koncert wywarł na uczestnikach wielkie wrażenie. Wiele osób wyrażało chęć ponownego uczestniczenia w podobnych wydarzeniach.

Po koncercie grupa gdańsko-bremeńsko-malborsko-bydgoskich miłośników spacerów integracyjnych udała się na Stare Miasto, gdzie na świeżym powietrzu kontynuowano dyskusje na różne tematy.

W poniedziałek w drodze na lotnisko nasi goście z Bremy odwiedzili Katedrę Oliwską wysłuchując krótkiego koncertu organowego oraz zwiedzili park Oliwski.
Wszyscy uczestnicy uznali spotkanie za udane i jednogłośnie stwierdzili, że w pełni spełniło założoną funkcję edukacyjno-integracyjną.

20-lecie – zdjęcia do filmu

This entry was posted in obchody, uroczystości, wizyty. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>