PARADA NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.2013- zaproszenie

Zaproszenie na XI Paradę Niepodległości w Gdańsku – 11 listopada 2013
Drodzy Przyjaciele
Zapraszamy do udziału w jedenastej już Paradzie Niepodległości w Gdańsku. Przejdzie ona ulicami miasta 11 listopada. Prosimy: włączcie się w te obchody! W radosnych nastrojach świętujmy to piękne wydarzenie.
Gdańska Parada Niepodległości zmieniła schemat obchodzenia świąt narodowych Polsce. Bywało w przeszłości, że uroczystości odbywały się wedle utartych i niezbyt atrakcyjnych zasad. Przemówienia, kwiaty od przedstawicieli władz i bardzo niewielu uczestników… Zazdrościliśmy krajom, gdzie święta o podobnym charakterze są radosnymi wydarzeniami, w których uczestniczy bez przymusu całe społeczeństwo.
I od kilku lat tak właśnie w Gdańsku się dzieje. Za nami poszło już bardzo wiele miast. 11 Listopada jest przecież jedną z najbardziej radosnych rocznic w historii Polski.
Czekamy na Was! Parada Niepodległości daje sympatyczną i jedyną w swoim rodzaju, okazję do zaprezentowania mieszkańcom Pomorza Waszej szkoły, klubu czy grona przyjaciół. Serdecznie zapraszamy do zamanifestowania swojej pracy i uczestnictwa w Paradzie razem z wszystkimi! Mile widziane są wszelkie transparenty i inne formy prezentacji. Rokrocznie staramy się przygotować dla uczestników niewielkie upominki i gadżety. W tym roku będą to ciepłe biało-czerwone szaliki.
Podobnie jak w poprzednich latach zapraszamy wszystkich do przebierania się za ważne postaci historyczne lub przebrania się/pomalowania w biało-czerwone barwy.
Zachęcamy także do wcześniejszego przygotowania biało-czerwonych kotylionów, którymi można „dzielić się” w trakcie Parady z jej uczestnikami.

Patronat nad Paradą Niepodległości sprawuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM
Prosimy o przybycie 11 listopada przed godziną 10.30 na ul Podwale Staromiejskie w Gdańsku. Trasa przemarszu będzie w tym roku nieznacznie zmieniona. Czoło Parady będziemy formować na ul. Podwale Staromiejskie, na wysokości Hali Targowej. Szczegółowy program – poniżej. Ponadto zapraszamy na naszą stronę na Facebooku – https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci. Tu przeczytasz więcej o gdańskiej Paradzie Niepodległości i nie tylko.
W imieniu organizatora
Lech Parell, Adam Hlebowicz
Scenariusz XI Parady Niepodległości w Gdańsku 11 listopada 2013
• Rozpocznie się na ul. Podwale Staromiejskie (na wysokości Hali Targowej, u zbiegu z ul. Podmłyńską) i przejdzie okrężną drogą na Targ Drzewny;
• Na Targu Drzewnym, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, nastąpią przemówienia najważniejszych uczestników oraz zostaną złożone kwiaty. Przy akompaniamencie chóru uczestnicy odśpiewają pieśni patriotyczne a także Hymn Narodowy.
• O 11.50 nastąpi przejście uczestników: do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę lub na Targ Węglowy, gdzie zostaną zorganizowane pokazy historyczne.

Istotne elementy w trakcie przemarszu:
• Inscenizacja podziemnej drukarni opozycyjnej z lat 80.
• pokaz sprzętu wojskowego
• pokaz sprzętu ratowniczego
• pokaz samochodów i inne przygotowane przez grupy obywatelskie

Szczegóły organizacyjne
Uczestnicy formują Paradę w wyznaczonych miejscach na ul. Podwale Staromiejskie.
Przemarsz: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, Targ Węglowy.
Kolejność przemarszu (szyk): Motocykle, samochody zabytkowe, grupy rekonstrukcyjne, nagłośnienie, grupy piesze.
Scenariusz przemarszu:
09.00 – początek formowania się Parady Niepodległości.
10.30 – Wymarsz parady
11.20 – Przybycie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym
11.50 – Swobodne spotkanie z uczestnikami na Targu Węglowym, śpiew pieśni patriotycznych, pokazy historyczne i współczesne.
14.00 – Zakończenie Parady Niepodległości

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>