TOWARZYSTW0 POLSKA-NIEMCY
w GDAŃSKU
serdecznie zaprasza
na
CZWARTKOWE SPOTKANIE
w dniu
22 września 2022, godz.17.00
w siedzibie TPN w Gdańsku- Letnicy,
ul. Starowiejska 15/16
Temat:
„Historia i działalność
Temat:
„Historia i działalność
W ramach współpracy z Uniwersytetem Gdańskim przekazujemy informacje:
Szanowni Państwo,
Dzisiaj ślę informację i zaproszenie na seminarium Academii Baltica. Są jeszcze miejsca dla uczestników z Polski na seminarium na temat IIWŚw. w niemieckiej i polskiej pamięci w dniach 2-4 września. Spotkanie odbędzie się na niemiecko-duńskim pograniczu w Akademiezentrum Sankelmark, które jest położone w malowniczym zakątku nad jeziorem k. Flensburga. W załączniku program wydarzenia, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Gdański / Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza i Instytut Kaszubski.
Wśród wykładowców badacze i praktycy pamięci z Polski i Niemiec, m.in. prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta w Uniwersytecie Wrocławskim, fotografik i bloger.
Opłata za pobyt (wyżywienie i nocleg) dla uczestników z Polski wynosi 80 Euro / studenci i uczniowie – 40 Euro. Organizatorzy zwracają koszty podróży do 230 Euro. Seminarium będzie tłumaczone symultanicznie.
Zgłoszenia:
Marion Clausen, Tel.: +49 463055110
E-Mail: office@academiabaltica.de
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Miłosława Borzyszkowska
Jolanta Murawska
Zarząd TPN
Zarząd TPN GDANSK
Prelegentka: Mgr Magdalena Wenta jest historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Wiedeńskiego. Urodzona w Polsce, w Gdańsku; w 1981 roku w wieku 6 lat wraz z rodzicami i bratem wyemigrowała do Austrii. Pracuje głównie jako organizatorka projektów międzykulturowych i jest założycielką galerii sztuki współczesnej kunst#stücke, działającej w latach 2008-2011 w ścisłym centrum Wiednia. Odbyła liczne podróże w ramach projektów artontour.eu i artforpeace.eu . Ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią od 2020 roku zaczęła angażować się w projekty książkowe oraz reportaże filmowe z zakresu dialogu międzykulturowego. W 2021 roku na stałe powróciła jednak do Polski, aktualnie organizuje projekty integracyjne, łączące naukę języka obcego ze sztukę; poza tym na sercu leżą jej projekty artystyczne w regionie Szwajcarii Kaszubskiej w Polsce, jest inicjatorką projektów fundacji im. Romualda Koperskiego – Gdańsk, Polska
Projekt realizowany przy współpracy i wsparciu Instytutu Goethego.
W koncercie udział wezmą: uczniowie szkoły muzycznej z Wilna, uczniowie Förderverein für Junge Musiker aus Deutschland und Polen e.V. z Bremy, oraz uczniowie ECEKON. Program koncertu jest bardzo zróżnicowany. Posłuchamy utworów na fortepian, gitarę, utwory na 4 ręce, kwartet gitarowy, duet gitara z fortepianem, gitara z akordeonem, utwory na trąbkę oraz muzykę chóralną.
Główną, finalną częścią koncertu będzie wykonanie utworu Johanna Michaela Haydna – Missa Sancti Aloysii MH 257 przez Konzertchor der Mädchenkantorei am Bremer Dom, wraz z kwartetem smyczkowym w składzie: 1 skrzypce – Aleksandra Rybska, 2 skrzypce – Julia Kornelia Kupiec, wiolonczela – Polina Voitshykhovska, kontrabas – Adam Danowski. Dyryguje Markus Kaiser.
Organizatorami koncertu są: Towarzystwo Polska – Niemcy w Gdańsku, Förderverein für Junge Musiker aus Deutschland und Polen e.V. z Bremy oraz ECEKON – Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnościami z Gdańska.
Koncert dofinansowało Miasto Gdańsk, Deutsch Polnisches Jugendwerk – Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży
Serdecznie zapraszamy, to już ostatni moment, bo tylko do 4 maja można jeszcze obejrzeć wystawę „Damy radę! Gdańsk w pandemii.”, której współkuratorką obok Katarzyny Kurkowskiej i Agnieszki Barczewskiej z Muzeum Gdańska jest członek naszego Towarzystwa Polska – Niemcy w Gdańsku – Karolina Misztal.„Damy radę! Gdańsk w pandemii.” to wystawa pomorskich fotoreporterów. Ponad 100 zdjęć pokazujących jak wyglądało życie w Gdańsku w okresie pandemii można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Gdańska. Wystawa w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta będzie dostępna jeszcze do 4 maja 2022 roku.Fotografie autorstwa trzynastu pomorskich fotoreporterów są zapisem naszych wspólnych doświadczeń tego czasu. Wystawa pokazuje jak wyglądało nasze życie codzienne, praca, a także wydarzenia organizowane w reżimie sanitarnym.Autorami zdjęć, prezentowanych na wystawie są: Bartosz Bańka, Anna Bobrowska, Marcin Gadomski, Agnieszka Grabowska, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Dominik Paszliński, Piotr Połoczański, Anna Rezulak, Mateusz Słodkowski, Karol Stańczak, Wojciech Stróżyk, Piotr Żagiell.Kuratorki: Agnieszka Barczewska, Katarzyna Kurkowska i Karolina MisztalWystawa została przygotowana przez Muzeum Gdańska.Zarząd TPN
Serdecznie pozdrawiam,Jolanta Murawska
Rocznik Sopotu 2022 pod redakcją Aliny Kietrys już w sprzedaży.
Rocznik Sopotu 2022 miał swoją promocję w czwartek w Sopotece. „Rocznik Sopotu 2022″ to wiele interesujących i mało znanych wiadomości o mieście Sopocie. W wydawnictwie przeczytać można teksty dotyczące m.in. historii i kultury, a w szczególności muzyki, literatury i teatru, a także niezwykłych mieszkańców Sopotu. Tegoroczne wydanie zawiera niemal 350 stron tekstów i rozmów poświęconych miastu, a całość pod redakcją Aliny Kietrys, cenionej dziennikarki i publicystki, wykładowcy na Uniwersytecie Gdańskim. Alinie, która jest również członkiem Towarzystwa Polska – Niemcy serdecznie gratulujemy.
W tegorocznej edycji Rocznika Sopotu przeczytamy teksty autorstwa m.in. Krzysztofa Gordona, Olgi Krzyżyńskiej, Doroty Karaś, Anny Grzybowskiej, Michała Nogasia, Tomasza Kota, Stanisława Danielewicza. Wśród autorów znalazły się również osoby związane z Towarzystwem Polska – Niemcy. Członek TPN, gdańska fotoreporterka Karolina Misztal w rozmowie z fotografem, dokumentalistą Jurkiem Bartkowskim opisuje świat sopockiej fotografii współczesnej, a przyjaciółka naszego Towarzystwa, prezes Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku Miłosława Borzyszkowska – Szewczyk opisuje Sopot w światach wyobrażonych właśnie Güntera Grassa. Jest co czytać, zachęcamy do lektury.
ZARZĄD TPN