Zapraszamy na wydarzenie online Instytutu Goethego 15.02.2022 godz.18.00

Rozmowa o książce21 WIERSZY W PRZEKŁADACH I SZKICACH

Andrzej Kopacki, 21 wierszy w przekładzie i szkicach [21 Gedichte in Übersetzung und Skizzen] (wyd. Officyna 2021)Fot. (fragment): © Goethe-Institut Warschau 

wt., 15.02.2022 godz. 18:00

Online

Andrzej Kopacki, 21 wierszy w przekładzie i szkicach [21 Gedichte in Übersetzung und Skizzen] (wyd. Officyna 2021)

Udział biorą Andrzej Kopacki i Jacek Buras

To nie jest tradycyjna historia literatury ani podręcznik przekładoznawstwa. Andrzej Kopacki przełożył dwadzieścia jeden wierszy niemieckojęzycznych (od Goethego do dzisiaj) i opatrzył ich polskie wersje autokomentarzem translatorskim.
Przekłady i szkice składają się tu na autorski układ figur poetyckich i dyskursów: od historycznoliterackich kamieni milowych (Goethe, Hölderlin) i wędrujących motywów (Trakl, Huchel) przez fenomeny estetyczne (Hofmannsthal, Rilke) i historię polityczną (Brecht, Eich), po problematykę żydowską (Lasker-Schüler, Ausländer) i toposy, takie jak natura versus kultura (Benn, Enzensberger).
Książka o dwudziestu jeden wierszach dostarcza także materiału dowodowego na rzecz tezy, że przekład literacki przydaje się jako metoda literaturoznawcza. Jeśli pożytki płynące z jego lektury domagają się certyfikatu, znajdą go tutaj po wielekroć. (z okładki książki).

JACEK ST. BURAS

germanista, tłumacz literatury niemieckojęzycznej, krytyk literacki. W laatch 1983-1997 redaktor miesięcznika „Literatura na świecie”, w 1997-2004 dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. Od 2004 współredaktor z ramienia fundacji S. Fischer Stiftung serii współczesnej literatury niemieckojęzycznej KROKI/SCHRITTE. Autor licznych przekładów niemieckojęzycznej liryki, eseistyki i prozy oraz przeszło 70 sztuk teatralnych, a także monumentalnej bibliografii przekładów literatury niemieckojęzycznej na język polski od początków druku do 1994 roku (Harrasowitz Verlag, Wiesbaden 1996). Wyróżniony m. in. nagrodą Fundacji im. Roberta Boscha za twórczość translatorską (1989), nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993), nagrodą ZAiKSu (1998), nagrodą „Literatury na świecie” (1999 i 2007), Austriacką Nagrodą Państwową w dziedzinie przekładu literackiego i Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii (2004), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011).

ANDRZEJ KOPACKI

germanista, eseista, poeta i tłumacz prozy i poezji niemieckojęzycznej, m.in. Hansa Magnusa Enzensbergera, Waltera Beniamina, Michaela Krügera, Gottfrieda Benna, Hannah Arendt. Specjalista z zakresu współczesnej literatury niemieckojęzycznej i problematyki polsko-niemieckiej. Redaktor miesięcznika „Literatura na świecie”. Wykładowca w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uhonorowany m.in. w 2000 roku Nagrodą Fundacji Roberta Boscha dla tłumaczy literatury niemieckojęzycznej. Wybrane publikacje: eseje „Spod oka” (Wydawnictwo Polsko-Niemieckie, 2002), „Muszle w kapeluszu” (Biuro Literackie, 2012), Rozmowa o drzewach (Oficyna Naukowa, 2016), wiersze „Stan przejścia” (Borussia, 2002), „Chansons de gestes” (Edition Thanhäuser, 2005), „Kreski (Borussia, 2006), „An der Ampel (Edition Korrespondenzen, 2011).

Organizacja: Goethe-Institut w Warszawie i Austriackie Forum Kultury w Warszawie, we współpracy z wydawnictwem Officyna.STREAMING NA FACEBOOKU

 

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>